`

Proč vám padají vlasy a co s tím na Brandeis Clinic dokážeme udělat?

Kvalitu vlasů podpoří jak speciální přípravky vlasové kosmetiky, tak doplňky stravy nebo lepší strava obecně. A když ani jedno nepomůže, stále existuje možnost zvaná vlasová mezoterapie.

V různých obdobích života můžeme zaznamenat zvýšené vypadávání vlasů. Na vině může být roční období (vlasy tradičně vypadávají nejvíce na jaře a na podzim, což je dáno biologicky), velký vliv na hustotu vlasů mívají hormonální a stresové vlivy, případně užívání některých léků včetně hormonální antikoncepce, antidepresiv a medikamentů na ředění krve.

Vypadávání vlasů ovlivňují samozřejmě také celkové choroby organismu, zejména onemocnění štítné žlázy, syndrom polycystických vaječníků nebo některá autoimunitní onemocnění. Zvýšené padání vlasů pozorujeme i s rostoucím věkem nebo po drastických dietách, které mohou organismu způsobit šok nebo nedostatek některých z důležitých živin. Pro zachování husté kštice je klíčové zejména železo, vitamíny ze skupiny B a dostatečné množství bílkovin ve stravě.

Problém zjistíme z krevního vyšetření

Jak je vidět na širokém spektru možných příčin vypadávání vlasů, zjistit konkrétní důvod problémů s vlasy nebývá jednoduché. Určitě jej nelze stanovit pouze na základě ústní nebo dokonce emailové konzultace s lékařem.

Na klinice Brandeis Clinic využíváme ke stanovení příčiny vypadávání vlasů laboratorní testy. Jedná se o vyšetření štítné žlázy, během něhož určíme stav hormonu TSH, dále zkoumáme hladinu železa v krvi, celkový bilirubin, testosteron, hladinu hormonů SHBG a DHEA. Provádíme také jaterní testy, kdy vyšetříme hladinu jaterních enzymů ALT a GMT, a krevní obraz a diferenciální rozpočet leukocytů. Toto vyšetření probíhá ve spolupráci s internistou na naší klinice.

Po získání všech výsledků z provedených testů může naše dermatoložka stanovit příčinu nadměrného vypadávání vlasů a předepsat léčbu, která bude skutečně fungovat.

Co vám pomůže?

Existuj lokální přípravky pro zlepšení kvality vlasů, například sérum proti vypadávání vlasů Renokin. To při pravidelném používání zastavuje vypadávání vlasů a podporuje jejich opětovný růst. Díky speciální technologii nanokapslí dopraví toto sérum účinné látky až do vlasových váčků. Ty jsou vyživené a zdravé, a mohou tak produkovat nová vlasová vlákna. Viditelné výsledky přináší používání séra Renokin již po třech až čtyřech měsících. Pro zlepšení stavu pokožky hlavy a vlasů doporučujeme kromě séra používat i šampon proti vypadávání vlasů Renokin a Renokin kondicionér pro revitalizaci vlasů. Účinnost vlasové kosmetiky Renokin prokázaly objektivní klinické studie.

Problém vypadávání vlasů napomáhají vyřešit i vhodně zvolené potravinové doplňky. S exkluzivním doplňkem stravy BEAUTIFUL HAIR by Brandeic Clinic snadno doplníte chybějící živiny, které jsou zodpovědné za špatný stav vlasů a jejich vypadávání. Pro viditelné výsledky je třeba jej užívat dlouhodobě (alespoň půl roku), protože důsledky nedostatku některých živin a jeho vlivu na vlasy se projevují dlouhodobě, a obdobně dlouho pak samozřejmě trvá, než se stav věcí změní. Jaké živiny vám BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic dodá? Biotin, selen, zinek, měď, vitamíny B2 a B3. Ty zajistí výživu vlasových folikul, omezí vypadávání vlasů a zpomalí jejich šedivění.

Mezoterapie dopraví účinné látky rovnou dovnitř kůže

S vypadáváním vlasů může pomoci i ošetření zvané vlasová injekční mezoterapie. Jeho princip je prostý: ultratenkou jehlou či válečkem s jehličkami se do střední vrstvy pokožky hlavy vpraví účinné látky, které stimulují regeneraci kůže a vyživí vlasové folikuly. Díky injekční aplikaci dochází k většímu prokrvení pokožky na hlavě, což ještě více zlepšuje stav vlasů i kůže. Mezi účinné látky, které jsou prostřednictvím vlasové mezoterapie do kůže transportovány, patří například komplex minerálů, stopových prvků, peptidů nebo růstových faktorů či kmenových buněk.
Také injekčních mezoterapií se na Brandeis Clinic nabízí více typů. V rámci Dermaheal HL aplikujeme do kůže ve vlasové části hlavy speciální roztok s komplexem vitamínů, biomimetickými peptidy, aminokyselinami, minerály a dalšími látkami pro podporu růstu vlasů. Účinky jsou patrné již do jednoho měsíce po ošetření, a patří mezi ně zastavení nadměrného vypadávání vlasů a celkové zlepšení stavu vlasové pokožky. Během tří měsíců od aplikace dochází k viditelnému zlepšení kvality vlasů. Většina klientů po ošetření Dermaheal HL pozoruje i zvýšený růst nových vlasů.

Další metodou je Dermaheal Stem Crum HL, kdy se do vlasové části hlavy dermarolerem aplikuje roztok, tentokrát s růstovými faktory, biotinem a kmenovými buňkami. Ty způsobí revitalizaci vlasových váčků, a tím pádem zastaví padání vlasů a obnoví jejich růst. Speciální složení roztoku podpoří množení vlasových buněk. Vlasy do jednoho měsíce přestanou vypadávat a k obnovení jejich růstu dochází po třech měsících po ošetření.

Při PRP terapii pomocí vlastní plazmy aplikuje lékař za účelem zlepšení stavu vlasů a redukci jejich nadměrného vypadávání injekčně do pokožky hlavy klientovu vlastní krevní plazmu, která je obohacena o krevní destičky. Ty obsahují množství růstových faktorů a proteinů. Díky tomu dochází k regeneraci vlasové pokožky a vlasových kořínků. Ze zdravých vlasových kořínků vyrůstá pevnější vlasové vlákno a je méně náchylné k tomu, aby vypadlo. Prvním hmatatelným výsledkem je omezení vypadávání vlasů, dlouhodobě lze pozorovat zlepšení kvality vlasů a jejich zvýšení růst, a to dokonce i v oblastech lysin.

Výhodou plazmaterapie oproti ostatním metodám je, že je přesně „šitá“ klientovi na míru, protože se účinná látka získává z jeho vlastní krve. Nehrozí tak riziko alergických či imunologických reakcí. Dalším pozitivem je, že ošetření není pro viditelný efekt nutné opakovat tak často, většinou stačí tři sezení.

Nezapomínejte na ruce, vyšší věk prozradí často snáze než obličej

S postupujícím věkem věnuje většina Češek stále více pozornosti péči o kůži obličeje. Ve snaze eliminovat vrásky a vadnoucí pleť upravujeme životosprávu, pečlivě vybíráme kosmetiku či různé estetické zákroky. Ovšem vzhled rukou máme tendenci opomíjet. Přitom výrazné naběhlé žíly a tenká, volná kůže na hřbetech rukou dokáží být velice nemilosrdným ukazatelem, pokud jde o věk. Navíc se tento problém často týká i poměrně mladých žen okolo čtyřicítky. Pokud i vy řešíte tuto nepříjemnost, je na čase s ní něco udělat. Estetická medicína totiž nabízí řadu vhodných procedur, které dokáží skvěle omladit tyto partie.

Odborníci z pražské kliniky Brandeis Clinic využívají hned 4 různé metody pro omlazení hřbetů rukou. Konkrétně jde o aplikaci gelu kyseliny hyauloronové, využití vlastního tuku, dále o mezoterapiia konečně o použití retinolu neboli vitaminu A 1.

Pokud jde o výplně, ať už kyselinou hyalurnovou či vlastním tukem, princip zákroku je stejný. Tedy injekčně aplikovat látku do míst, které mají tendenci propadávat. Tedy do oblastí mezi záprstními kostmi. Tím se kůže na hřbetu rukou vypne a dojde k odstranění nežádoucích propadlin.

Výplně ovlivní zkušenosti lékaře

Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka. Její gel nejen optimálně pozvedne povolenou kůži, navíc díky svým hydratačním a elastickým vlastnostem dodá pokožce hebkost, pružnost a ztracený objem.

Dermatolog nejprve pacientovi znecitliví ošetřované místo pomocí lokální anestezie, a poté aplikuje velmi tenkou kanylou kyselinu hyaluronovou. Omlazení kyselinou hyaluronovou vydrží přibližně jeden rok.Plastický chirurg zase dokáže vyplnit hřbety rukou prostřednictvím vlastního tuku pacientky. Lékař jej nejprve odebere šetrnou liposukcí nejčastěji z břicha či ze stehen.  Po vyčištění pak tuk aplikuje několika vpichy do hřbetu rukou.Výsledný efekt omlazení tukem vydrží velmi dlouho a to 3 – 5 let.

Žádný z těchto zákroků nebolí, aplikace kyseliny hyaluronové či vlastního tuku probíhá ambulantně, v lokální anestézii. Jizvám předejdou lékaři tím, že pro aplikaci výplně využívají ultratenkou kanylu, pro jejíž zavedení není třeba řez.

Léčebný koktejl či retinol

Mezoterapie patří mezi další účinné metody, které dermatologové Brandeis Clinic používají na omlazení obličeje stejně jako hřbetů rukou.  Lékaři aplikují pacientovi do střední vrstvy kůže speciální léčebné roztoky s vysokou koncentrací vitaminů, aminokyselin, koenzymů, peptidů a kyseliny hyaluronové. Koktejl látek pak v kůži nastartuje tvorbu kolagenu a nových buněk. Tím dojde k vyhlazení a omlazení kůže. Aplikace probíhá buď prostřednictvím speciálních válečků, tzv. dermarolerů, anebo mikroinjekcemi.

Poslední variantou pro omlazení hřbetů rukou je aplikace nočního séra Retinol 3 TR značky Medik 8, které obsahuje retinol neboli vitamin A1. Tento vitamin má významný vliv na zdraví naší pokožky, a proto je dobré jej dodávat tělu nejen vnitřně, ale i zevně, aplikací přímo na kůži. Ovšem důležitá je správná koncentrace, kterou právě naleznete v nočním séru Retinol 3 TR.  Tento produkt účinně redukuje vrásky a omlazuje pleť. A týká se to i hřbetů rukou.

Jak je vidět, způsobů jak omladit partie rukou je více, stačí si jen vybrat! Využijte konzultaci s lékaři Brandeis Clinic, objednat se můžete na čísle 226 291 640 či prostřednictvím mailu na info@brandeisclinic.cz. Více informací na www.brandeisclinic.cz.

Analgosedace pomůže proti bolesti či strachu dětí před zubařem

S dětskými pacienty na zubařském křesle je to různé. Zatímco část holčiček a kluků spolupracuje s lékaři bez problémů, ošetřit jiné děti je téměř nemožné. Podle zkušeností stomatologů je to obvykle dáno předchozí špatnou zkušeností, případně strachem z neznámého. Jenže co s tím? Tam kde nepomůže trpělivé vysvětlování a postupná psychická příprava dítěte na ošetření, přijde na řadu analgosedace neboli přispání. O podrobnostech mluvili lékaři pražské kliniky Brandeis Clinic, stomatolog Ondřej Klika a anesteziolog Jan Machač, někdejší člen týmu anesteziologů prezidenta Václava Havla.

Oba se shodli především na tom, že ošetřovat děti „násilím“ je zvlášť v dnešní době opravdu zbytečné. Navíc jedna negativní zkušenost tohoto typu může napáchat hodně špatného do budoucnosti. Nejsou totiž výjimkou ani dospělí lidé, kteří se i po letech vyhýbají zubařskému ošetření kvůli negativní zkušenosti z dětství.

„Strach dítěte z ošetření je u většiny dán špatnou zkušeností z předešlého zákroku. Zákrok dítě bolel nebo mu bylo nutno ošetřit více zubů naráz z důvodu zanedbání péče o chrup. V menším procentu případů pak jde o obavy z prvního ošetření, které například barvitě popsali kamarádi ve škole,“ popisuje stomatolog Ondřej Klika.

Podle lékaře jde ovšem strachu účelně předcházet. „Pravidelnými návštěvami zubního lékaře, které by měly začít v co nejnižším věku, a správnou domácí ústní hygienou. Dítě pak chodí pouze na preventivní prohlídky nebo podstoupí odstranění zubního kazu v raném stádiu, kdy se nemusí ničeho obávat,“ konstatuje zubař z Brandeis Clinic.

Analgosedace bez nežádoucích projevů

6 - MUDr. MachačNa prvním místě je pochopitelně snaha se s dětským pacientem domluvit. Ovšem jak uvádí anesteziolog Jan Machač, pokud se dítě dobrovolně ošetřit nenechá, analgosedace je zcela na místě.  „Analgosedace je vlastně kombinace dvou složek, sedace, což je útlum vědomí, a analgezie, která zajistí bezbolestnost.  Pacient v dostatečně hluboké analgosedaci nevnímá bolest, neboť místo zákroku je ošetřeno lokální anestezií. Cítí se jako ve velice hlubokém spánku, je probuditelný, ale krátce nato opět usíná,“ popisuje lékař z Brandeis Clinic.

Podle anesteziologa přitom analgosedace nezatěžuje organizmus dítěte (či dospělého), jako je tomu u celkové anestezie. „U analgosedace nehovoříme o nežádoucích projevech, je-li správně provedena. Po výkonu je pouze nutné počítat s dospáním pod dohledem zkušeného personálu. Druhý den se člověk může plně zapojit do běžného života, tedy jít do školy či školky, sportovat, jediným omezením může být rekonvalescence v souvislosti s případným stomatologickým výkonem,“ konstatuje anesteziolog.

Před analgosedací je třeba předoperační vyšetření.

Správné dávkování sedativ

Podle Machače je možné podávat látky pro vyvolání analgosedace ústy, vstříknout do nosu, anebo injekčně do svalu či žíly. Ovšem ne všechny metody jsou stejně bezpečné a spolehlivé. „Na některých pracovištích se stále ještě podává analgosedace v sirupu, který lékař nakape dítěti do úst. V tomto případě ale nikdy přesně nevíme, kolik látky se vstřebá a metabolizuje. Lékaři proto z obavy z předávkování často raději dítě poddávkují a sedace ve finále prakticky nefunguje,“ popisuje typické nešvary podávání látek anesteziolog Brandeis Clinic, který doporučuje výhradně aplikaci do svalu.

Nepodceňujte svá znaménka

Névy neboli „znaménka „ se vyskytují prakticky u každého člověka. Je jich velké množství druhů. S některými se již narodíme, jiná nám vznikají až v průběhu života. O všech je dobré mít povědomí a čas od času je sledovat. Růst nebo změna barvy může být varováním, že se se znaménkem něco děje a je vhodné ho vždy ukázat kožnímu lékaři. V případech aktivity ve znaménku je lepší ho preventivně vyjmout. Přesto stále hodně lidí věří, že se na znaménko nemá sahat, jinak by se mohlo „zvrtnout“ v rakovinu
.
Digitální dermatoskop zpřesní vyšetření

Na Brandeis Clinic máte možnost využít vyšetření pomocí digitálního dermatoskopu. To je speciální přístroj, který umožňuje vyšetřit znaménka a další kožní projevy nesrovnatelně přesněji než při pozorování pouhým okem nebo lupou. Unikátní kamera prosvítí znaménko do hloubky, díky integrované lupě zvětší až 50x a vyfotí za účelem analýzy. Speciální software pak fotku porovná s databází a vyhodnotí. Dermatolog vám následně doporučí vhodný postup.

Zvýšená pozornost je na místě na podzim

Kontrolovat bychom měli především ta znaménka, která vznikají během života, a především ta nová po slunění v létě. Bývají to někdy  i velmi nenápadná ložiska různých velikostí, často v úrovni kůže. Když po nich prstem přejedete, tak je nenahmatáte.

Dalším typem jsou tzv. dysplastické pigmentové névy. Jsou to ložiska o průměru větším než 5mm, většinou nepravidelných tvarů,s jasným i nejasným ohraničením. Mívají světle až tmavě hnědou barvu, někdy až do černa. Tyto je třeba hlídat, nejlépe pod lékařským dozorem, protože se jedná o skupinuznamének, která se někdy mohou zvrhnout do zhoubného nádoru – tzv. maligního melanomu.

 Čeho si všímat

Pigmentové névy jsou útvary které běžně nejsou součástí kůže. Vznikají vývojově nebo v průběhu života. Lidově se nazývají mateřská znaménka proto, že se sklon k jejich výskytu dědí. Jsou to oválné, plošné projevy, charakterizované přítomností pigmentových buněk, které obsahují melanin. Melanin je barevná látka obsažená v kůži, vlasech, duhovce oka – určuje zbarvení našich vlasů, očí, kůže a zvyšuje se působením ultrafialového záření.

 Tři stádia vývoje znamének

Znaménka se dělí podle vývoje na tři stadia.První stadium je plochý projev, tmavě hnědě zbarvený. Pigmentové buňky se v tomto stadiu nacházejí v horních vrstvách kůže. V dalším stadiu pronikají névové buňky do hlubších vrstev kůže a projev se uprostřed vyklenuje. Postupně může vzniknout hrbol hnědé až tmavě hnědé barvy, ale odstín se také může shodovat s barvou kůže. Jeho velikost je od několika milimetrů po několik centimetrů. Povrch může být někdy rozbrázděný.

 Nevzhledné neznamená nutně nebezpečné

Každého spíše znervózňují hmatatelná mateřská znaménka, která však nebývají nebezpečná. Vystouplá znaménka mohou vypadat nevzhledně, ale ve většině případů jsou nezhoubná oproti těm, která nenahmatáme.

Naproti tomu je třeba věnovat pozornost znaménka malým, nenápadným, která při bližším zkoumání a sledování často uvnitř mění barvu. Takové znaménko začne tmavnout, pak se může plošně rozšiřovat do okolí, zdrsňuje se jeho povrch, může svědit, v určitém stadiu se může i začít vyvyšovat nad kůži. To jsou nebezpečné aktivní névy. Všechny aktivní névy je třeba včas chirurgicky odstranit, nejlépe vyříznout, a to ještě dříve, než se z nich vyvine melanom kůže. Vyříznutím znaménka nemůže žádný nádor vzniknout, jak se traduje mezi lidmi.

Nezapomeňte si prohlížet všechna znaménka, i ta, která jsou pod spodním prádlem – v oblasti pasu, podprsenky – nebo tam, kde třeba nosíte tašku přes rameno či máte hodinky, ale i ve vlasové části hlavy, kde může být znaménko drážděno kartáčem na vlasy. Mateřská znaménka se objevují i na plosce nohy či pod nehtem!

 

Rizikové faktory rakoviny kůže

Rakovina kůže se může projevit u kohokoli, ovšem někteří mají větší pravděpodobnost, a proto musejí prevenci věnovat větší pozornost. Zamyslete se, jestli k nim náhodou nepatříte i vy:

  • patříte mezi světlý fototyp
  • někdo z vaší rodiny měl zhoubný nádor kůže
  • byli jste opakovaně spáleni sluncem, především v dětství
  • máte mateřská znaménka ve velkém množství, různých tvarů, zabarvení
  • chodíte pravidelně do solária

 

Druhy kožních nádorů

Vůbec nejčastějším kožním nádorem je bazaliom, který postihuje hlavně starší lidi. Nemusí se vyvinout přímo z mateřského znaménka, ale kdekoliv na kůži. Obvykle je to nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky – bazaliom netvoří metastázy, může ovšem svým pomalým, ale invazivním, růstem nahlodávat kůži, někdy až v rozsáhlých plochách a to nejenom plošně, ale i do hloubky.

 

Druhým nejčastějším nádorem je spinaliom, který se objevuje hlavně na rtech, tváři nebo uších. Nemusí to být jen vřídek, ale také bledá až růžová skvrna či uzlík na kůži, který se zvětšuje, mokvá nebo krvácí. Nutné je přijít k lékaři včas, protože v pozdějších stadiích může nádor metastázovat do lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů.

 

Včas odhalený melanom zvyšuje šanci na vyléčení

Diagnóza melanomu patří mezi nejkrutější. Na druhé straně se dá nemoc lehce odhalit, protože je viditelná pouhým okem.Podle statistik se nejvíce melanom kůže vyskytuje v Austrálii. Ale i u nás žije mnoho rusovlasých lidí i těch se světlou pletí. Rakoviny kůže přibývá. Počet nově vzniklých případů je sedmnáct nemocných na sto tisíc obyvatel. V České republice ročně zemře 300 lidí na rakovinu kůže. Varující je, že každých deset až patnáct let se počet případů zdvojnásobuje. Začíná se vyskytovat i u mladších ročníků, děti nevyjímaje.

Melanom je zhoubný melanocytární nádor, jehož výskyt poslední dobou výrazně stoupá, ale zároveň naštěstí klesá počet lidí, kteří na něj zemřou. Největší výskyt je mezi 20 a 60 lety s tím, že se posouvá věková hranice výskytu směrem dolů. Častěji se vyskytuje u bělochů než u pigmentovaných ras, kde jej nalézáme jen zřídka. Melanom nejčastěji vyrůstá na mateřském znaménku, ale může se vytvořit i na hladké kůži.

 

Co je třeba hlídat

Zpozorněte, když:

  • pigmentová skvrna má nepravidelný tvar, kterým se výrazně liší od ostatních pigmentových projevů na kůži
  • nemá jasné a rovnoměrné okraje
  • barví se dohněda až černa či „hraje“ různými barvami
  • alespoň 1 rozměr ložiska přesahuje 6 mm
  • postupně se zvětšuje, mění se její tvar, barva, povrch a začíná mírně svědět

 

Správnou diagnózu určí lékař

Důležité je umět rozeznat podezřelé projevy, ze kterých se zhoubný nádor může vyvinout. Navzdory pokroku je jedinou ideální léčbou včasná excize (vyříznutí). Ani odborník si není vždy stoprocentně jistý, zda se nejedná o stadium maligního melanomu, dokud to neurčí histologické vyšetření. Pokud je stadium pokročilé a jedná se již skutečně o kožní nádor, může mít pacient po těle rozesety metastázy, které se na určitá místa v těle dostanou krevní a lymfatickou cestou.

 

Prevence především

Prevencí se dá mnoho zachránit. Zbytečně se neslunit, nespalovat se, používat krémy s ochranným faktorem a ani nenavštěvovat pravidelně solária. Obecně platí, že kůže si ukládá do paměti každý sluneční paprsek, který na ni dopadne. K prevenci také patří odstranění mateřského znaménka na místech, kde dochází k opakovanému dráždění kůže.

 Další typy mateřských znamének

Získané névy jsou mnohem častější u bělochů než u černochů nebo orientálců. Začínají se tvořit od prvních let života a jejich počet se postupem věku zvyšuje. Tvoří se do třiceti let. V případě poranění pigmentového névu (např. o část oděvu) dojde většinou během několika dní k úplnému vyhojení.

 

Modrý névus – tmavě šedě až modře zbarvený projev tvaru pupínku až hrbolku. V tomto případě se melanocyty nacházejí v hlubších vrstvách kůže, proto na povrch prosvítají tmavě modře. Vznikají v dětství a dospívání.

Solární keratóza – jsou to načervenalá ohraničená ložiska s šupinkami a krustami na povrchu. Po stržení místo krvácí. Solární keratóza se nejčastěji vyskytuje na obličeji, u mužů na pleši, na ušních boltcích a rukou. Tyto projevy  by se měly pravidelně odstraňovat, nejčastěji zmražením nebo laserem, protože by se ze solární keratózy časem mohla vyvinout obávaná rakovina kůže.

Pihy – mnohočetné drobné plošky, které jsou jednotně pigmentované, vyskytují se kdekoli na těle a obličeji, jejich zbarvení se zvyšuje po působení UV záření. Objevují se od dětského věku  a velký vliv zde sehrává dědičnost.

 Znaménka a hormony

Mateřská znaménka mohou být vrozená, jiná se vytvoří hormonálním vlivem, u žen vznikají v období gravidity, klimakteria a v období stáří. Ženy kolem třiceti až čtyřiceti let nejvíce trápí poruchy pigmentace v obličeji, tzv. chloasma. Hyperpigmentace je skvrnitého, mapovitého charakteru a většinou se nejprve objevuje nad horním rtem. Zde může díky svému zvýraznění, např. na slunci, imitovat knírek. Dále se může šířit na tváře, ale i na čelo. Kolem očních partií naopak vzniká depigmentace. Při užívání hormonálních antikoncepčních prostředků se často objevují pigmentové skvrny především v oblasti obličeje. Hormonální nerovnováha způsobuje nadbytek melaninu a kosmetický defekt v podobě pigmentových skvrn je na světě.

 

Jestli vám skvrny např. po porodu či vysazení hormonální antikoncepce samy nezačnou blednout, navštivte kožního lékaře, který vám doporučí buď speciální zesvětlující krém, nebo jinou účinnou metodu, jak se jich zbavit.

Sluneční paprsky a solária

Další plošné skvrny mohou vznikat hlavně v souvislosti s působením UV záření. Plošné hyperpigmentace, tzv. melasmata, vznikají jako důsledek  poškození kůže UV zářením s následným narušením její schopnosti regenerace. Trvalé pigmentové skvrny se tak objevují právě jako důsledek častého opalování v soláriích nebo drastickém opalování na sluníčku. Pokožka ve snaze ubránit se agresivnímu slunečnímu záření vyprodukuje větší množství kožního pigmentu melaninu. Nejčastěji se pokožka spálí na místech, která nejsou na opalování zvyklá – prsy, dekolt a záda. Zde se nežádoucí pigmentové skvrny objeví snadno a k tomu velice často.

Tmavé skvrny můžete také získat, jestliže se opalujete a současně užíváte antibiotika nebo jiné léky, které ve vás na sluníčku vyvolají alergickou reakci.

 Jak se skvrn zbavit

Bělicí krémy či chemický peeling dokážou skvrny částečně zesvětlit, málokdy však úplně odstranit. Pokud takový krém užíváte, či jste po peelingu, rozhodně se vyhýbejte sluníčku vůbec, ať už umělému či přírodnímu, a používejte prostředky s vysokým ochranných faktorem. Mezi fyzikální metody léčby patří slupování podchlazením a slupování laserem.

Máte-li na těle podezřelá znaménka nic není ztraceno. Přijďte se ukázat k nám na kliniku, kde disponujeme nejmodernějšími vyšetřovacími technikami, např. digitálním dermatoskopem.

Okamžitě vyhodnotíme, zda je znaménko nebezpečné, v případě vyjmutí zajistíme histologii (rozbor tkáně), odstraňujeme znaménka nebo kožní výrůstky chirurgicky během sekundy radiofrekvenční smyčkou nebo laserem.

Stop pocení v létě? Díky botoxu ano!

Léto s sebou nese kromě příjemných věcí jako je koupání, slunce nebo dovolená také některé nevítané projevy. K nim patří především pocení. Termoregulace, neboli rovnováha mezi příjmem a výdejem tělesné teploty je nezbytnou funkcí organismu. Jedním ze způsobů, jak toho naše tělo dosahuje, je pocení. Zdravý člověk je schopen vypotit 1 litr za hodinu, v teplém prostředí po aklimatizaci stoupá pocení až na 3 litry za hodinu. Každý se potíme individuálně, společné máme ale to, že vnímáme tuto skutečnost jako nepříliš příjemnou. V populaci se vyskytují asi 4 % jedinců, kteří trpí nadměrným pocením, tzv. hyperhidrózou. Ta může být bez příčiny nebo souvisí s některým onemocněním (štítná žláza, obezita, hypoglykemie apod.) Jak může moderní estetická medicína pomoci s nadměrným pocení? Odpovídá Anna Brandejs, spoluzakladatelka kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic v Praze.
[…]

Výživová poradkyně radí, jak bojovat s celulitidou

Markéta Cemper je výživová poradkyně. V obou se pohybuje čtvrtým rokem a za tu dobu pomohla mnoha ženám vyhrát boj s pomerančovou kůží. Nedávno začala spolupracovat s pražskou klinikou estetické medicíny Brandeis Clinic, protože někteří klienti potřebují po úpravě jídelníčku a životního stylu pomoc dalších specialistů i lékařů. Zajímá vás, jak se zbavit nejen celulitidy a udržet si krásnou postavu co nejdéle? Přečtěte si rozhovor.
[…]

Pleť může při náročném cvičení trpět

Chodíte pravidelně cvičit, protože si chcete udržovat krásně tvarovanou postavu, cítit se lépe, předcházet civilizačním chorobám, odbourávat každodenní stres a mít celkově ten dobrý pocit, když se z fitness centra vracíte příjemně unavení? To je v pořádku. Cvičení prospívá také nejrozsáhlejšímu orgánu vašeho těla: pleti. Pomáhá ji prokrvovat, vyživuje buňky a udržuje svalový tonus. Ale všeho moc škodí, říká jedno staré úsloví. Je důležité, abyste poznali, kdy cvičíte nadmíru. Kůže může trpět vysílením, vznikají na ní pak vrásky, strie a nerovnosti. Jak se vyvarovat poškození pleti, a co dělat, když už k němu došlo, se dovíte v textu dále. […]

Hladká kůže bez jizev pomocí laseru Palomar

Každá jizva na těle je jako vzpomínka. Nosíme je už od dětství kvůli nepozorným hrám, máme je ze sportovních úrazů, po pubertálních pupíncích nebo vážných operacích. Ne pokaždé nás však tyhle vzpomínky zapsané na kůži zdobí. Menší jizvy lze nyní jednoduše odstranit a ty rozsáhlejší zjemnit pomocí laserového ošetření. […]

Řešení akné má jméno Acleara

S akné se setkávají hlavně dospívající, ale není výjimkou, že trápí i dospělého člověka kolem 30. a 40. roku. Akné je jedním z nejčastějších chronických onemocnění kůže a v pubertě jím trpí až 80% populace. V období dospívání může mít člověk s tímto kožním problémem znatelně horší sociální pozici oproti svým vrstevníkům. Většinou trpí nízkým sebevědomím, vyhýbá se kolektivu z obavy, že by byl terčem posměchu nebo nevhodných připomínek. Mnoho mladých lidí si navíc svoje akné zhorší tím, že je neustále nešetrně „vymáčkává“ a rozškrabává, a to má za následek celkové zhoršení kožních projevů.
[…]

O UNIVERZITĚ KRÁSY

Blog Univerzita krásy je pro všechny, kteří hledají informace z oblasti plastické chirurgie, korektivní a laserové dermatologie, estetické stomatologie i preventivní medicíny. Články jsou psány pro laiky, neposkytují ani nenahrazují odbornou péči lékaře.

Pokud potřebujete individuálně poradit, doporučujeme vám sjednat si konzultaci u některého z lékařů Brandeis Clinic.

Newsletter

Přihlaste se k odběru a nic vám neunikne (lze kdykoli zrušit).