`

Prevence infarktu? Hlavní je nepodcenit rizika

Srdeční infarkt (infarkt myokardu) obvykle způsobí krevní sraženina, kvůli níž se zastaví zásobení některé části srdečního svalu krví. Průvodním jevem je bolest na hrudníku. Léčba infarktu spočívá v užívání léků na ředění krve, případně včasném chirurgickém zákroku, který zprůchodní ucpanou cévu, aby jí mohla dále proudit krev. Nejdůležitější ovšem je, co se týče infarktu, prevence.

Kdo je infarktem ohrožen?

 • Infarkt je poměrně běžným zdravotním problémem. V České republice se s ním každý rok potýká na dvacet tisíc lidí. Většinou se objevuje u osob starších padesáti let a se zvyšujícím se věkem je jeho pravděpodobnost ještě vyšší. Objevit se ale může i u výrazně mladších osob.
 • U mladých mužů je třikrát častější než u mladých žen. Situace se mění s menopauzou. Po ní totiž již srdce u žen dále nechrání ženské pohlavní hormony, takže je riziko infarktu srovnatelné jako u stejně starých mužů.
 • Infarkt může postihnout osoby s onemocněním srdce, stejně jako osoby, které žádné předchozí příznaky nezaznamenali. V tom tkví jeho největší problém.

8 tipů, jak preventivně působit proti infarktu

Onemocnění kardiovaskulární soustavy jsou nejčastější příčinou předčasného úmrtí v České republice. Přestože se počet infarktů díky prevenci, léčbě a celkovému postupnému zlepšování životního stylu snižuje, jedná se stále o plošný problém. Seznamte se s jeho rizikovými faktory i možnostmi prevence!

Mezi nejběžnější rizikové faktory patří:

 • Vyšší věk (u mužů nad pětapadesát let, u žen nad pětašedesát)
 • Chronický stres
 • Kouření
 • Vysoký krevní tlak
 • Nadváha či obezita
 • Vysoký cholesterol
 • Pasivní životní styl
 • Špatná strava
 • Diabetes
 • Historie infarktu v rodině (riziko infarktu ještě zvyšuje, postihl-li infarkt otce ve věku mladším pětapadesáti let nebo matku/sestru mladší pětašedesáti let)

1. Zjistěte, zda nepatříte do rizikové skupiny

Největším rizikovým faktorem pro onemocnění kardiovaskulární soustavy jsou vyšší věk, chronický stres a genetické dispozice, i dalších sedm zmiňovaných faktorů však u infarktu hraje svou roli. To, zda kouříte, jste obézní, máte neaktivní životní styl či stravujete-li se špatně, to můžete zhodnotit sami, stejně jako vyšší věk a výskyt infarktu v rodině.

2. Nekuřte a snažte se vyvarovat se i pasivnímu kouření

Kouření tabákových výrobků a pasivní kouření zvyšují riziko infarktu, onemocnění plic, periferních cév a onemocnění srdce celkově. Je proto více než vhodné kouřením skoncovat.

3. Snažte se zachovat si zdravou hladinu krevního tlaku

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je tichý zabiják, protože často nevykazuje typicky žádné vnější příznaky. Způsobují ho opotřebení a trhliny na vnitřních stěnách krevních cév.

Čím vyšší tlak je, tím vyšší je riziko infarktu. Riziko se začíná zvyšovat od tlaku 115/70 a výrazně se zvyšuje každých 10 mmHG v systolickém (vyšší číslo) a každých 5 diastolickém (nižší číslo) tlaku.

Dědičnost a vyšší věk riziko navíc ještě zvyšují. Pravidelné měření krevního tlaku, a to jak doma, tak u lékaře dokáže hypertenzi určit nejlépe. V případě koupě přístroje na domácí měření tlaku volte raději přístroj, který tlak měří na svrchní části paže než na zápěstí, výsledky měření jsou pak přesnější.

Domácí měření tlaků může odrážet skutečnou hodnotu krevního tlaku dokonce lépe než měření u lékaře, kdy krevní tlak v důsledku okolních faktorů (stres plynoucí z návštěvy ordinace aj.)mnohdy vzrůstá.

4. Nechte si změřit hladinu tuků v krvi

Abnormální či vysoký obsah lipidů v krvi je jedním z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění. Mezi krevní tuky patří LDL („špatný cholesterol“), HDL („dobrý cholesterol“) a triglyceridy. Čím nižší je obsah LDL a čím vyšší HDL, tím lepší je prognóza.

Množství cholesterolu v krvi ovlivňují tři hlavní faktory:

 • množství, které se produkuje v játrech – je determinováno geneticky
 • množství, které je absorbováno z trávicího traktu – částečně dáno tím, co v rámci stravy zkonzumujete, nicméně mnohem více toto množství ovlivňuje cholesterol produkovaný v játrech, které jej vyměšují do trávicího traktu
 • věk – obsah cholesterolu v krvi roste s věkem

Vysokou hladinu LDL cholesterolu je nutné užíváním léků snižovat, nebo naopak stejným způsobem zvyšovat hladinu HDL cholesterolu. Ideální poměr celkové cholesterolu a HDL cholesterolu je 0.3.

Úprava stravy má samozřejmě na hladinu cholesterolu vliv, ale bohužel ne natolik velký, jak se v minulosti předpokládalo. Snížit lze dietou pouze asi deset procent celkového cholesterolu. Užívání léků tak zůstává jediným ověřeným způsobem, jak hladinu cholesterolu regulovat, zejména vyskytuje-li se v rodině historie vyššího cholesterolu.

Hladiny HDL, LDL a triglyceridů vám v rámci preventivní vyšetření na infarkt změříme na Brandeis Clinic!

5. Máte-li nadváhu, snižte množství konzumovaných kalorií

Obézních lidí je v naší populaci stále více, s nadváhou či obezitou se potýká každý třetí Čech. Přitom se často podílí na rozvoji cukrovky i v nižším věku. Trpíte-li diabetem, pak je u vás riziko infarktu stejné jako u osob, které již infarkt prodělaly.

Příčinou obezity je příjem většího množství kalorií než kalorií vydaných. Obezita břicha je největším rizikem.

Jaké jsou jednoduché rady? Volte nápoje bez obsahu cukru (voda, voda s citrónem, čaje) namísto slazených limonád. Také se snažte měřit své porce jídla, jezte pomalu a v momentě, kdy mozek vyšle signál „jsem najedený“, talíř odložte a nepřejídejte se.

6. Každý den si dopřejte fyzickou aktivitu

Nedostatek cvičení má na „epidemii“ obezity velký podíl. V současnosti lékaři naznačují, že je zdravé denně ujít deset tisíc kroků. Pořiďte si krokoměr a sami se budete divit, kolik toho denně nachodíte nebo naopak nenachodíte. A když nebudete mít své „kroky“ ušlé, krokoměr vás motivuje třeba k tomu jít z práce poslední zastávku tramvaje pěšky.

V Americe mají hezkou radu pro hubnutí a zachování zdraví – každý den cvičte 30 minut nebo ujděte 3 míle (4,8 km). To se přeci dá zvládnout, ne?

Cvičení toho pro naše zdraví dělá víc, než jen pálí kalorie. Působí proti nervozitě, dokáže zklidnit či zlepšit náladu a bojuje proti depresi. Bohužel, cvičení samo o sobě vám zhubnout nepomůže, změnu je třeba učinit zároveň v kuchyni.

7. Nenechte se ničit stresem

Stres se na kardiovaskulárních onemocněních podílí velkou měrou, a pokud je výrazný, může způsobit infarkt nebo dokonce okamžité úmrtí. Omezit stres lze mnoha způsoby – cvičením, dostatkem spánku, snahou o spokojené manželství či partnerské soužití, smíchem, charitou i vírou v Boha.

Naopak sledování televize od stresu neulevuje, ale může jej zvýšit. Snažte se také vyhýbat situacím a lidem, kteří ve vás vyvolávají nervozitu či vztek.

8. Docházejte na pravidelné kontroly

Pravidelné odběry krve a další vyšetření napomohou lékaři sledovat váš zdravotní stav a v případě zvýšeného rizika může okamžitě reagovat.

 

Jaká vyšetření můžete v rámci prevence infarktu na Brandeis Clinic podstoupit?

U nás na Brandeis Clinic se můžete nechat otestovat, jak moc jste infarktem ohroženi.

 • Provádíme sonografii dolních končetin a sonografii krčních tepen. Díky tomu na počkání zjistíme, zda má pacient ucpané žíly
 • Vyšetření EKG (elektrokardiografem) může ukázat abnormality ve fungování srdečního svalu. Přístroj zaznamenává aktivitu srdečního svalu v podobě elektronický impulzů prostřednictvím elektrod připevněných na kůži. Impulzy se na monitoru zobrazují jako vlny
 • Zátěžová ergometrie je v podstatě test EKG prováděný během jízdy na kole. Měří, nakolik srdeční sval a krevní cévy reagují na fyzickou zátěž
 • V rámci měření obsahu tuků v krvi zjistíme, jak vysoká je hladina cholesterolu (LDL, HDL) a triglyceridů
 • Echokardiografie zhodnotí strukturu srdce, funkci chlopní a kvalitu srdečních stěn
 • Provádíme i měření hladiny homocysteinu v krvi. Jeho zvýšená hladina je ročně v České republice příčinou nebo spoluviníkem 45 tisíc úmrtí v souvislosti s onemocněním kardiovaskulární soustavy

Detoxikace pomáhá přirozenému pročištění organizmu

Detoxikace byla již od starověku součástí všech tradičních stravovacích a léčebných systémů. Naši předkové používali na pročištění organizmu v prvé řadě půst, ale také odvary z různých druhů bylin, o jejichž blahodárných účincích byli přesvědčeni. V dnešní době a v naší společnosti je detoxikace možná ještě potřebnější než dříve. Jen málokdo z nás totiž dokáže udržovat zcela správnou životosprávu, včetně dostatku pohybu, zdravého jídla, spánku a eliminace stresu. […]

YOUNG 4 EVER účinně bojuje proti stárnutí zevnitř

Většina z nás by chtěla zůstat navždy mladá. Tisíce let hledá lidstvo elixír mládí, který bohužel neexistuje. Vědci dnes potvrzují, že stárnutí je normální fyziologický proces organismu, který není možné zastavit. Existují ale způsoby, jak ho výrazně zpomalit. Dokonce lze odečíst i několik let na vzhledu nebo stavu vnitřních orgánů.
[…]

Pokožka o vás prozradí i to, co sami nevíte

BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic
Jako se o oku říká, že je oknem do duše, mohlo by se o kůži napsat, že je zrcadlem stavu vašeho těla. Zatímco si ale můžete nasadit sluneční brýle, když nechcete, aby okolí vědělo, jak se cítíte, kůže se schovává poněkud hůře. Je totiž největším tělesným orgánem zodpovědným za množství funkcí. Je také velmi zranitelná. Příčiny kožních problémů nemusejí být vždy jasné, někdy se jedná oprojev závažného celkového onemocnění nebo poruchy vylučovacích orgánů jako jsou ledviny, játra a střeva.
[…]

Doplněk stravy BEAUTIFUL HAIR vyživuje vlasy zevnitř

Husté a zdravím zářící vlasy jsou korunou na kráse každé ženy. Vědí to výrobci šampónů, a proto přicházejí stále s novými složkami a inovativními řešeními. Jenže problémy s vlasy jsou často způsobeny nedostatkem živin ve stravě. I nižší hladiny některého z důležitých minerálů nebo vitamínů mohou vést k vypadávání vlasů. Většina problémů s vlasy – od lupů přes plešatost po šedivění – je způsobena buď nesprávnou výživou, dědičnými faktory, hormonální nerovnováhou, stresem, poruchou činnosti štítné žlázy anebo jen stárnutím.
[…]

Doplňky stravy nejsou zbytečný luxus, ale důležitá součást naší výživy

Před více než dvěma tisící lety hlásal Hippokratés, nejslavnější lékař antiky, že strava má být naší medicínou. Na tomto tvrzení se nic nezměnilo. Na kvalitě a složení stravy ale bohužel ano. Moderní civilizace si žádá bezchybné a na pohled atraktivní ovoce a zeleninu, stejně jako maximální výnosy. Agrochemie a průmyslová hnojiva se těší velkému odbytu. Zemědělská půda je vyčerpaná a rostlinám neposkytuje živiny, které by měla. Hnojení dusičnany, které se vařením neodstraní, způsobuje nižší obsah vitamínu C v rostlinách. Pesticidy využívané jako postřik proti škůdcům mění chuť ovoce a zeleniny, ničí různé vitamíny a enzymy, a my pak máme pocit, že jsou bez chuti.
[…]

Bušení srdce nebo bolesti hlavy mohou být psychického původu

Možná je to bolest hlavy, na kterou si několikrát týdně vezmete prášek. Nebo nespavost, která způsobuje, že jste ráno unavení a bez energie. Může to být ale i bušení srdce, návaly horka, úzkostí anebo stahování hrdla. Takové příznaky mohou být vyvolány psychickým problémem, na který vás organismus upozorňuje tělesnou formou. Proč je dobré vydat se na psychosomatickou konzultaci spíš než k praktickému lékaři, se dočtete dále.
[…]

Cítíte se unavení a bez nálady? Vyzkoušejte infuzní terapii vitaminem C.

Přestože je vitamín C pro lidský organismus nezbytný, nedokážeme si jej sami vytvořit, a proto je potřeba jej tělu dodávat. Zvláště v současné době, kdy je lidský organismus permanentně ohrožován tzv. oxidativním stresem. Vyzkoušejte infuzní terapii vitamínem C, jež má blahodárné léčebné a preventivní účinky a pozitivně působí i na vaši mysl.

[…]

Kdy jste byli naposledy na preventivní prohlídce?

Myslíte si o sobě, že jste zdraví? I když na sobě nepozorujete žádné známky nemoci, nemusí to znamenat, že jste zcela v pořádku. Naše tělo může zákeřnou nemoc dlouhou dobu utajovat a v první fázi se zdravotní potíže nemusí vůbec projevit.  […]

O UNIVERZITĚ KRÁSY

Blog Univerzita krásy je pro všechny, kteří hledají informace z oblasti plastické chirurgie, korektivní a laserové dermatologie, estetické stomatologie i preventivní medicíny. Články jsou psány pro laiky, neposkytují ani nenahrazují odbornou péči lékaře.

Pokud potřebujete individuálně poradit, doporučujeme vám sjednat si konzultaci u některého z lékařů Brandeis Clinic.

Newsletter

Přihlaste se k odběru a nic vám neunikne (lze kdykoli zrušit).