`

Vyměňte své černé amalgámové plomby za bílé výplně. Důvody jsou nejen estetické!

Klasický černý amalgám byl v minulosti ověřenou metodou, jak vyřešit zubní kaz. Jenže s postupující lékařskou vědou dnes existují mnohem lepší možnosti, jak kaz léčit. A to dokonce takové, že ze zdravotních důvodů stojí za to své staré amalgámové černé plomby vyměnit.

Běžný zubní kaz se standardně řeší jeho odvrtáním. „Vždy zhotovíme snímek zubu před zákrokem. Aplikujeme místní znecitlivění, při kterém klient pociťuje drobné píchnutí a poté tlak. Odstraníme kazivé ložisko a zhotovíme dnes už standardní bílou výplň. Někteří klienti si pochvalují, že si u nás po dobu výkonu odpočinuli nebo dokonce usnuli,“ popisuje MDDr. Ondřej Klika z pražské kliniky plastické chirurgie a estetické stomatologie na Brandeis Clinic typický průběh léčby kazu.

Původce sekundárního zubního kazu

Amalgám již v současnosti MDDr. Klika nepoužívá. Jeho použití je totiž z vícero důvodů problematické: „Z hlediska lékařského jsou důvodem časté nálezy sekundárních kazů – tedy kazů okolo výplně a podvýplní. U amalgámové výplně časem vzniká netěsnost mezi zubem a plombou, tím dochází k průniku bakterií do tohoto prostoru a ke vzniku kazu,“ vysvětluje zubní lékař.

Dalším důvodem je vznik prasklin v zubu. Amalgám totiž působí na zub jako klín, navíc nemá mikroretenční přilnavost ke stěnám jako bílá plomba. Při kousání tak dochází ke vzniku páčivých sil, a tím pádem i rozvoje nejprve malých prasklin, po letech velkých a nejhůře může dojít až k rozlomení celého zubu, který je pak nutné vytrhnout.

Bílé výplně vypadají jako vlastní zuby

Oproti tomu bílá plomba drží na stěnách zubu na výbornou. „To nám umožňuje odstranit pouze kaz a tento prostor zaplnit plombou,“ sděluje hlavní pozitivum bílých výplní MDDr. Klika. V případě amalgámu je totiž nutné kvůli jeho vlastnostem odvrtat i zdravé tkáně okolo kazu, protože drží v zubu díky hloubce otvoru, která musí být minimálně 2 milimetry. Do zdravého zubu je ale vždy lepší nezasahovat!

Navíc je zde hledisko estetické. „Bílá plomba nám umožňuje nahrazovat ztracené zubní tkáně natolik, že při kvalitním zhotovení není plomba téměř vůbec vidět,“ zdůrazňuje MDDr. Klika další pozitivum bílých výplní.

Měli byste si tedy nechat vyměnit všechny své amalgámové výplně za bílé? Kdepak. Zubní lékař musí nejprve posoudit, které plomby jsou pro výměnu vhodné a které lze zachovat. Důležitou roli hraje stáří výplní a jejich rozsah.

Vyměnit hlavně staré amalgámy

Staré a velké amalgámy je vhodné vyměnit. Ty menší, „mladé“ si můžete ponechat. Při pravidelných zubních prohlídkách pak bude zubní lékař schopen spolehlivě určit, kdy přijde čas na jejich výměnu.

V potaz je ale samozřejmě třeba brát i přání klienta. „Za předpokladu, že si přeje vyměnit i malé, funkčně vyhovující amalgámové výplně z důvodů estetických, je to samozřejmě možné,“ uzavírá Ondřej Klika.

Chcete zářivý úsměv? Získejte ho díky bělení zubů

Mají vaše vlastní zoubky zažloutlý odstín a ani sebelepším čištěním zubům nejste schopni je vybělit? Není se čemu divit, chcete-li své zuby opravdu zesvětlit, musíte si to namířit do zubní ordinace.

Většina běžných zubních past totiž nefunguje na principu mechanického vybělení zubů, ale zoubky zesvětlí pouze opticky. Tento účinek je tedy samozřejmě pouze dočasný a o skutečném vybělení zubů tak nemůže být řeč.

Ne, že bychom chtěli zavrhovat domácí bělení úplně, ale i jemu musí předcházet návštěva u stomatologa. Ideální je pak zkombinovat první bělení ordinační a poté dobělovat zoubky do požadovaného odstínu doma domácím bělením.

Samostatnou možností, jak zesvětlit a zkrášlit své zoubky je procedura zvaná air flow. Nejedná se v pravém slova smyslu o bělení zubů, ale o jemné pískování a leštění zubů, které odstraní nevzhledné pigmentace chrupu, dokonce i v mezizubních prostorech.

Zářivý úsměv na počkání

Během jediné návštěvy v ordinaci je možné vybělit zuby až o osm odstínů, a to v rámci ordinačního bělení ZOOM. Na Brandeis Clinic proto tuto metodu právem považujeme za nejrychlejší.

Jak bělení zubů ZOOM probíhá? Lékař na zuby aplikuje zesvětlující gel, který na 15 minut osvítí plazmovou lampou, a tento postup ještě dvakrát zopakuje. Před ošetřením je třeba dásně i rty chránit speciálním materiálem, aby nedošlo v důsledku osvícení k jejich podráždění.

Nejvýraznější efekt má ordinační bělení zubů ZOOM v kombinaci s domácím bělením zubů ZOOM, kdy po ošetření ještě sám pacient pokračuje doma ve vlastním bělení zubů.

Jestliže se z nějakého důvodu nehodíte pro ordinační bělení ZOOM, můžete svůj chrup rozzářit také pouhým používáním domácí sady ZOOM. I v tomto případě je ale lepší se nejprve sejít se zubním lékařem, který stanoví nejlepší postup.

Bělení zubů doma, ale i v ordinaci

Absolutně nejvýraznější výsledky má ordinační bělení Opalescence Boost 40%. Na Brandeis Clinic jej považujeme za nejúčinnější, protože bělení neprobíhá jen v rámci ošetření v ordinaci, ale zuby se po ošetření samy zesvětlují ještě několik následujících hodin.

Zubní lékař používá v rámci bělení zubů Opalescence Boost 40% silný bělící gel se 40% peroxidu vodíku, který nanáší na zuby ve třech dvacetiminutových intervalech. Gel obsahuje znecitlivující složku, není proto třeba mít obavy ze zvýšené citlivosti bělených zubů.

Tento bezbolestný zákrok trvá něco přes hodinu a pacient posléze zubní ordinaci opouští se zuby světlejšími minimálně o tři odstíny. Bělení zubů tím ale zdaleka nekončí! Naopak, samovolně pokračuje ještě dalších 24 hodin.

Taktéž ordinační bělení zubů Opalescence je možné podpořit a dobělit chrup ještě více doma, a to za pomoci gelu Opalescence s 16% karbamid peroxidem. Tento gel nanáší pacient do speciálních nosičů, které mu lékař na míru vyrobil. Délku působení gelu, stejně tak jako počet dní bělení musí stanovit zubní lékař po ordinačním bělení, aby se dostatečně zvýraznily výsledky bělení zubů, ale zároveň nedošlo k případnému poškození a zamezilo se nadměrné citlivosti chrupu.

Stejně jako u bělení zubů ZOOM, je možné i metodou Opalescence bělit zuby pouze z pohodlí domova. Také v tomto případě se bělící gel Opalescence 16% aplikuje na nosiče, které dotyčný na zubech nosí zpravidla 4 až 6 hodin denně. I samotné domácí bělení Opalescence 16% je žádoucí konzultovat nejprve se zubním lékařem, který zhodnotí jak počet dní bělení, tak dobu, po jakou necháte gel na zuby působit.

Stomatologický robot CEREC: dokonalé zuby na počkání

Moderní stomatologie patří mezi nejrychleji se rozvíjející obory medicíny. Pokud jde o estetické úpravy chrupu, velký posun nastal především poté, co zubaři začali používat stomatologického robota CEREC. Tento přístroj se totiž umí skvěle vypořádat s rekonstrukcí poničených zubů.  Díky CERECu dokáže zubní lékař svým pacientům na počkání zhotovit zubní korunky, fazety či jiné náhrady zubů. Využívá přitom celokeramickémateriály, které jsou velice odolné, pevné, chrání zuby proti kazu a navíc výborně vypadají.  Mnoho lidí ze showbyznysus hollywoodským zářivým úsměvem má udělané zuby právě touto metodou, i když to na první pohled není znát. […]

Na Brandeis Clinic děti ze zubařského křesla neutíkají

Začne to někdy doma, jindy až na ulici, ale spolehlivě v čekárně, pokud tam nepřišlo dítě poprvé. Tedy v čekárně u zubaře. Kroutí se, vymýšlí, proč do ordinace nejít, když se otevřou dveře propuká v pláč a křik, utíká z náručí a dostat ho na křeslo je nadlidský výkon pro oba rodiče, sestru i lékaře. Určitě existují výjimky, ale udělejte si malý průzkum mezi svými přáteli, zda jejich dětí chodí rády k zubaři. Možná se dovíte, že někde zašel strach tak daleko, že je ošetření možné jen v celkové anestezii. Nemusíme si nic nalhávat, ani dospělí nepovažují návštěvu zubního lékaře za věc příjemnou, na kterou se těší. Často jejich trauma pochází právě z dětství. A přitom by to všechno mohlo být jinak. Proč, to vysvětluje MUDr. Jan Machač, anesteziolog pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic. […]

Bělení zubů nemůže provádět kdokoli

Češi rádi nakupují výhodně. Dokazuje to množství slevových serverů, akčních nabídek na barevných letácích ve schránkách i nesčetné televizní a rozhlasové reklamy, které jsou postaveny na lákavé ceně. Mohu k tomu říci jen toto: Ať si každý nakupuje podle svých možností, nepřísluší mi to hodnotit. Ale pokud jde o zdravotní péči, byla bych opatrná. Bělení zubů na základě voucheru ze slevového portálu nebo v obchodním centru cestou ze supermarketu? Osobně bych do toho nikdy nešla. […]

Věnujte pozornost správné dentální hygieně a vyhněte se nepříjemným problémům vyvolaným záněty chrupu
i dásní

Zánětem dásní způsobeným zubním plakem, který je hlavním předstupněm parodontitidy, trpí téměř každý dospělý člověk. Proto by měly být součástí péče o chrup také pravidelné návštěvy dentálního hygienisty, který vás profesionálně zbaví zubního kamene a zároveň poradí, jak správně pečovat o své zuby a mezizubní prostory. Nepodceňujte důležitost dentální hygieny a využijte speciální letní slevy v pražské Brandeis Clinic. Správnými návyky předejdete mnoha nepříjemným problémům. […]

Nejčastější dotazy na téma zubní implantáty

Pro koho jsou zubní implantáty vhodné? Zubní implantáty mohou být vhodným řešením pro doplnění chybějícího jednoho zubu, více zubů, nebo k rekonstrukci celého chrupu. Jediný limitující faktor je dostatečný objem kosti v místě plánované implantace. Dokonce i pacienti s kompenzovaným diabetem a mírným abúzem nikotinu se nemusejí obávat nepřihojení implantátu.

[…]

Čištění kořenových kanálků zubu se není třeba obávat

Čištění kořenových kanálků zubu, odborně zvané endodoncie, je ošetření, které lékař provede, když dojde k proniknutí infekce do dřeně zubu, a tím i do kořenového systému. Nejčastěji tato situace nastane v souvislosti se zubním kazem nebo při ulomení zubu vlivem úrazu. Jaké jsou projevy, a jak probíhá ošetření, vysvětluje MDDr. Ondřej Klika z pražské Brandeis Clinic. […]

O UNIVERZITĚ KRÁSY

Blog Univerzita krásy je pro všechny, kteří hledají informace z oblasti plastické chirurgie, korektivní a laserové dermatologie, estetické stomatologie i preventivní medicíny. Články jsou psány pro laiky, neposkytují ani nenahrazují odbornou péči lékaře.

Pokud potřebujete individuálně poradit, doporučujeme vám sjednat si konzultaci u některého z lékařů Brandeis Clinic.

Newsletter

Přihlaste se k odběru a nic vám neunikne (lze kdykoli zrušit).